Treść strony: Małkiewicz Witold
Witold Eugeniusz Małkiewicz (1918-1942)
Rodzicami Witolda Eugeniusza Małkiewicza byli Genowefa Konstancja Małkiewicz (z d. Pilewska) i Józef Małkiewicz. Matka Witolda urodziła się 11 III 1890 r. w Bobrownikach (pow. lipnowski). Zmarła 1 XII 1964 r. w Lipnie. Jej mąż Józef urodził się 26 I 1894 r. w Skępem. Zmarł 18 I 1971 r. w Lipnie.
Po ślubie Państwo Małkiewiczowie zamieszkali w Skępem. Ich syn Witold Eugeniusz Małkiewicz urodził się 8 II 1918 r. w Skępem. Mieszkał wraz z rodzicami Genowefą K. Małkiewicz i Józefem Małkiewiczem w Rynku. Mieli czworo dzieci – dwie córki (Halina i Krystyna) oraz dwóch synów (Witold i Zdzisław)[1].
W styczniu 1939 r. Witold – miał wtedy 21 lat - wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa (SPL) w Dęblinie. Gdy wybuchła II wojna światowa, przedostał się do Wielkiej Brytanii. Odbył przeszkolenie, a następnie praktykę w jednostce współpracy z obroną przeciwlotniczą 7 Anti Aircraft Cooperation Unit. W październiku 1941 r. promowano go na stopień oficerski. W III 1942 r. podporucznik pilot W. E. Małkiewicz został skierowany na przeszkolenie myśliwskie do jednostki wyszkolenia bojowego 58 Operational Training Unit (58 OTU) w bazie RAF Grangemouth.
Zginął podczas lotu treningowego 17 IV 1942 r. Jego samolot Spitfire I (numer ewidencyjny RAF X4905) zderzył się w powietrzu ze Spitfirem I (nr R7073) kaprala pilota Tadeusza Siemieńczuka. Było to w Grangemouth. Obaj piloci zginęli. Szczątki samolotów spadły w miejscowości Falkirk w Stirlingshire w Szkocji. Piloci zostali pochowani w jednym grobie na cmentarzu Grandsable Grangemouth w Szkocji. Witold E. Małkiewicz miał 24 lata.
„Byłem świadkiem wielkiej tragedii w rodzinie Małkiewiczów, kiedy nadeszła wiadomość z Wielkiej Brytanii o losie ich ukochanego syna Witolda Małkiewicza. Podczas wojny nie mieli z nim kontaktu. Witek zginął śmiercią lotnika nad Szkocją. Wszystkie odznaczenia, jakie Ciotka otrzymała, rozżalona wrzuciła do Jeziora Skępskiego”[2] - napisał autor książki o rodzie Pilewskich.
Rodzice W. E. Małkiewicza przeprowadzili się w 1945 r. do Radomic w gminie Lipno. Potem zamieszkali w Lipnie. Tu zostali pochowani na cmentarzu parafialnym. Na nagrobnej płycie znajduje się także imię i nazwisko Witolda E. Małkiewicza.
- autor: Bożena Ciesielska
[1] Relacja Aleksandry Furmańskiej – wnuczki Genowefy i Józefa Małkiewiczów.
[2] „Pilewscy. Saga ostatniego rodu Wielkich Prusów”, Praca zbiorowa pod redakcją Sławomira Klec-Pilewskiego, Warszawa 2004, s. 141-142.