Treść strony: Zabytki
Kapliczka w Borku
Wychodząc z cmentarza zachodnią furtką w odległości zaledwie kilkuset metrów znajdziemy się w środku zabytkowego Borku, który oprócz walorów przyrodniczych, posiada bogata historię. Przeszłość Borku nierozerwalnie wiąże się z sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, a jej początki sięgają momentu sprowadzenia do Skępego figury statui.
W środku pozostałości starej puszczy wierni mieli doznawać objawień Matki Bożej. Kiedy więc do Wymyślina sprowadzono figurę Skępskiej, pewnej nocy zniknęła z kaplicy, a rankiem odnaleziono ją w Borku. Przeniesiona w przygotowane w kaplicy miejsce, kilkakrotnie miała powracać jeszcze do serca puszczy. W końcu wierni uprosili Matkę Bożą, by pozostała w nowo budowanym kościele, jednak Borek otoczony został szczególną czcią.
W ramach przygotowań do koronacji figury Matki Bożej Skępskiej w 1755 r. w miejscu cudownych objawień pobudowano niewielką kapliczkę. Kapliczka jest zbudowana z cegły na planie prostokąta, posiada kolebkowe sklepienie, od frontu zwieńczona szczytem ujętym spływami zakończonymi trójkątnie, z wnęką półkoliście zamkniętą pośrodku. Okna kaplicy są zamknięte odcinkowo, umieszczone we wnękach zamkniętych półkoliście. Dach kaplicy z naczółkiem, pokryty jest dachówką. Całość posiada skromne cechy barokowe. Wyposażenie kaplicy stanowi drewniany ołtarzyk z rzeźbą Matki Bożej Skępskiej pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku.
Całość ogrodzona metalowym płotem. W 2009 r. przy kaplicy "Na Borku" ustawiono tablice informacyjne przedstawiające historię tego miejsca. Pomysłodawczynią projektu była Zyta Wegner.